22 kwietnia 2020 r. to Światowy Dzień Ziemi.
Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musimy całkowicie przenieść do świata online.
Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w szczególny sposób.
Nauczyciele klas, przedmiotów przyrodniczych i świetlicy oraz specjaliści szkolni zapraszają wszystkich uczniów do udziału w akcji na rzecz EKOLOGII w przyrodzie, na ziemi.
AKCJA będzie trwała do końca kwietnia !!!
Bądź EKO-kreatywny!!!
- zasadzenie roślin zielonych ( naturalne kompozycje)
Do tego przedsięwzięcia będziecie potrzebowali szklane opakowanie (np. słoik, niepotrzebne szklane naczynie) oraz kwiaty np: (hiacynty, żonkile, bratki itd.) mogą być również warzywa (np: cebula,zioła, fasola, pietruszka, rzeżucha itp.). Kompozycje wykonujecie według własnych upodobań i możecie dodać do nich elementy przyrody nieożywionej (np: kamyki, muszelki, własnoręcznie wykonane ozdoby ewentualnie kawałki kory z drzew czy mech jeśli to możliwe).
- wykonanie nietypowych ozdób i zabawek z papieru, opakowań, butelek, korków, itp., czyli ze śmieci.
- sfotografowanie ziemi w dowolny sposób (liczy się kreatywność)
- zrealizowanie swojego EKOpomysłu 🙂
Zróbcie zdjęcia i prześlijcie do nas na adres mailowy: sp25swietlica@o2.pl
Koordynatorzy akcji: Agnieszka Koterska
Magdalena Słowik
Anna Karżewicz
Wasze PRACE o ziemi znajdziecie
TUTAJ
Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.
12 małych kroków, dzięki którym możemy zmienić świat:
- Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
- Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
- Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
- Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
- Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
- Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
- Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
- Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
- Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
- Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
- Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
- Szukaj wielorazowych zamienników. Podpaski czy tampony możesz zamienić na kubeczek menstruacyjny, płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.