KONKURS HISTORYCZNO – PLASTYCZNY z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KONKURS HISTORYCZNO – PLASTYCZNY:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – sylwetki wybranych żołnierzy wyklętych.Kolaż z prac dzieci

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca, zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs historyczno – plastyczny upamiętniający bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczących po wojnie o wolną Polskę.

Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja wiedzy na temat „Żołnierzy Niezłomnych”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV- VIII, którzy wykonali dowolną techniką portrety:

• Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim “Nil”) – polskiego generała, aktywnego działacza konspiracji, dowódcy Kierownictwa Dywersji, który w październiku 1944 roku został mianowany zastępcą dowódcy Armii Krajowej. Odznaczony został czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Virtuti Militari V Klasy, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.
  • Danuty Siedzikówny (pseudonim „Inka”) – sanitariuszki 4 szwadronu V Wileńskiej Brygady AK, która została aresztowana w 1946 roku i mimo brutalnego śledztwa, nie zdradziła żadnych informacji o swych współtowarzyszach. Zginęła mając niespełna 18 lat.
  • Witolda Pileckiego – rotmistrza Wojska Polskiego, wybitnego działacza Polskiego Podziemia, który zasłynął dobrowolnym pobytem w obozie Auschwitz, skąd udało mu się uciec. W 1995 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, a w 2006 roku nadano mu Order Orła Białego.
  • Mariana Bernaciaka (ps. Orlik) – podporucznika rezerwy Wojska Polskiego, członka Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, dowódcy oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

Portrety
    Źródło: https://pl.wikipedia.org

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Komisja dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu.

Wybory prac konkursowych

Oto wyniki:

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce:

Stachowska Wiktoria 8d

II miejsce:

Szydlik Nikola 4 g
    Siejak Emilia 4 f

III miejsce:

Chmielewski Mateusz 6 i
    Macuk Emilia 6 e
    Skindzier-Dziankowski Kacper 5 b

Gratulujemy i dziękujemy Wszystkim za liczny udział.

Zapraszamy do GALERII PRAC KONKURSOWYCH 🙂

zobacz

Organizatorzy:  Joanna Katarzyńska-Piskórz,  Mariusz Królik,  Barbara Świrydowicz-Komar.