“Siła bajek” w projekcie edukacyjnym

Cykl lekcji pt. „Siła bajek”

został zrealizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego – „Z kulturą mi do twarzy”.

Bajka to wyjątkowy gatunek literacki, bowiem łączy w sobie wiele właściwości – bawi, uczy, uwrażliwia. Niezwykła moc bajek oddziałuje na odbiorców – wpływa na ich emocje i buduje fundamenty ważnej w dzisiejszym świecie umiejętności: bycia empatycznym. Utwory te pomagają zrozumieć mechanizmy życia społecznego, a ich głównym celem jest nauka wrażliwości i zrozumienia.

Zadaniem uczniów był wybór dowolnej bajki, której treść zostanie wygłoszona na forum klasy. Za pomocą burzy mózgów i swobodnej dyskusji, odnajdywaliśmy sens bajek, wskazywaliśmy cechy bohaterów oraz emocje im towarzyszące. Wspólnymi siłami poszukiwaliśmy mądrości z nich płynących.

Dowiedzieliśmy się m.in., że:

– niezależnie od sytuacji, od trudów i znojów codzienności – zawsze warto marzyć, bo marzenia są możliwe do spełnienia,

– czasami lepiej wiedzieć mniej, niż za dużo, by nie popaść w kłopoty,

– nie ocenia się książki po okładce,

– często doceniamy coś dopiero po stracie,

– łzy nie są objawem słabości, a siły do okazywania uczuć.

W drugiej części cyklu lekcyjnego nauczyciel przeczytał uczniom stworzoną przez siebie bajkę „Bóbr i Orzeł” i zapytał o ich wrażenia oraz emocje. Następnie zadaniem uczniów było zilustrowanie wybranej przez siebie bajki dowolną techniką. Uczniowie z klasy 6a posługiwali się różnymi technikami: rysowali, tworzyli kolaże z przyniesionych przez nauczyciela materiałów oraz poszukiwali inspiracji w rożnych dostępnych źródłach. Powstały przepiękne, niekiedy żartobliwe adaptacje rysunkowe treści. Stworzone przez nich prace będą upiększać salę lekcyjną, w której odbywają się ich lekcje języka polskiego.

Lekcje pt. „Siła bajek” były także podsumowaniem realizowanego w ramach podstawy programowej działu związanego z omówieniem gatunku literackiego, jakim jest bajka.

Alicja Łachacz