Światowy Dzień Braille’a oraz projekt klasy 1d LITERKI W AKCJI

4 stycznia 1809 roku urodził się Louis Braille – twórca alfabetu dla osób niewidomych. Corocznie w dniu jego urodzin obchodzimy

Światowy Dzień Braille’a

Louis Braille był francuskim organistą, stracił wzrok w dzieciństwie na skutek wypadku w warsztacie rodziców. Otoczony wielką troską, dzięki otwartej postawie rodziców, brał udział w normalnych czynnościach życiowych. W domu uczył się alfabetu dotykając kształtu liter utworzonych z wbitych w deskę gwoździ. Uczęszczał do wiejskiej szkoły, a w wieku 10 lat uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Tam spotkał emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który opowiadał uczniom o systemie korespondencji używanym przez francuską armię, umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Zainspirowany tym rozwiązaniem, w wieku niespełna 16 lat stworzył swój własny system pisma, które zrewolucjonizowało życie osób niewidomych. Podstawą tego systemu jest sześciopunkt w kształcie prostokąta, w ramach którego z różnej ilości i konfiguracji punktów wypukłych uzyskuje się 63 znaki.

Alfabet Braille’a to uniwersalny system pisma punktowego (dotykowego), używany jest we wszystkich językach świata. W brajlu można zapisać wszystko – istnieje także kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego – notacje: muzyczna, matematyczna, chemiczna, fizyczna. Jak podaje WHO, na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów  ma schorzenia wzroku. Dzięki alfabetowi Braille’a mogą one czytać te same książki i czasopisma, co inni. To pismo umożliwia też osobom niewidomym sporządzanie własnych notatek, zapisywanie numeru telefonu, a także odczytywanie nazw leków umieszczonych na opakowaniach. 

Współczesność, a pismo Braille’a. Dzisiejsze technologie zmieniają życie osób niewidomych, umożliwiają im korzystanie z Internetu, dostęp do informacji i komunikację ze światem, wykorzystując  Alfabet Braille’a, książki mówione, pomoc lektorów, komputer i urządzenia oraz oprogramowanie umożliwiające bezwzrokowy dostęp do tekstu. Wśród najpopularniejszych urządzeń elektronicznych znajdują się te, które wykorzystują pismo Braille’a oraz te, które wykorzystują  mowę syntetyczną.

Oprac. Beata Bielska

Uczniowie klasy 1D w ramach Światowego Dnia Braille’a oraz realizacji zadania edukacyjnego w ramach projektu “Literki w Akcji”.

dowiedzieli się m.in: w jaki sposób z niepełnosprawnością zmysłu wzroku można czytać i pisać oraz poruszać się w przestrzeni. Zapoznali się z sylwetkę Louisa Braille’a* oraz historię powstania pisma, którego podstawą jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. Uczniowie poznali litery alfabetu oraz liczby brajla, a także zostały omówione zasady zapisu i odczytu pisma. Dzieci miały okazję samodzielnie zapisać oraz wypunktować swoje imię i wyrazy korzystając z edukacyjnego alfabetu Braille’a.  W praktycznej części lekcji, każdy z uczniów mógł doświadczyć jak czuje się osoba niewidoma/niedowidząca podczas poruszania się oraz jak ważna rolę odgrywa przewodnik.

Emilia Siuta