UNICEF – ZMIANY KLIMATYCZNE A BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE. RÓG AFRYKI.

Zmiany klimatyczne wpływają na życie dzieci i młodych ludzi na całym świecie. Świat musi dotrzymać swojego zobowiązania do ograniczenia ocieplenia do 1,5ºC.     

Nie ma innego czasu na działanie niż teraz.                                                      

                                                                    UNICEF

Niedożywienie, szczególnie wśród dzieci, to problem występujący przede wszystkim w najuboższych krajach świata. Jednym z regionów dotkniętych tym problemem jest Róg Afryki, do którego należą takie kraje jak Somalia, Kenia czy Etiopia.

Na całym świecie co najmniej 13,6 miliona dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia, które jest przyczyną 1 na 5 zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia, co czyni je jednym z największych zagrożeń dla przeżycia dzieci. W samym rogu Afryki 2 miliony dzieci cierpi z powodu niedożywienia.

Róg Afryki to jeden z regionów świata, w którym sytuacja jest dramatyczna. Region ten stoi obecnie w obliczu czwartego z rzędu sezonu opadów poniżej średniej od końca 2020 r. Tragiczną sytuację pogłębia kryzys wodny i trwająca susza w pięciu krajach. Nawet 20 milionów ludzi w Dżibuti, Etiopii, Erytrei, Kenii i Somalii będzie potrzebowało pomocy wodnej i żywnościowej do końca 2022 r. Powodem jest susza, brak bezpieczeństwa, konflikty i trudna sytuacja gospodarcza.

Na zajęciach realizowanych w ramach projektu poznaliśmy  kraje należące do Rogu Afryki. Rysowaliśmy także talerze z artykułami żywnościowymi, które należy spożywać, aby być zdrowym. Obejrzeliśmy filmy o sytuacji dzieci w Afryce oraz o wpływie klimatu na bezpieczeństwo żywnościowe. Zapoznaliśmy się również z inicjatywą i doświadczeniami młodych aktywistów klimatycznych. Wraz z Radą Rodziców przeprowadziliśmy również akcję charytatywną wspierającą działania humanitarne UNICEF w Afryce.

Niżej prezentujemy:

  • linki do w/ filmów UNICEF

Pomoc dla Rogu Afryki

Jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe?

  • prezentację : „Historie młodych aktywistów klimatycznych

Historie młodych aktywistów klimatycznych - prezentacja

  • zdjęcia z zajęć w klasie 1 d oraz z zajęć logopedycznych z p. Agnieszką Gromelską
Beata Bielska   Agnieszka Gromelska