03.12.2023 r. obchodziliśmy
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Temat roku brzmi: „Zjednoczeni w działaniu na rzecz osiągania celów zrównoważonego rozwoju osób z niepełnosprawnościami, wspólne działanie z tymi osobami i poprzez nie”.
Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna. FUNDACJA POMOC W KOMUNIKOWANIU SIĘ wraz z innymi krajami realizuje te cele do roku 2030, aby uczynić świat lepszym i bardziej sprawiedliwym dla wszystkich. Ważne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami były częścią tej pracy i miały duży wpływ na to, co się dzieje.
Teraz skupiamy się na dwóch głównych celach: dobrym zdrowiu i jakości życia oraz pokoju na świecie. W ramach Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami członkini naszego zarządu pani Helena Polakowska przeprowadziła warsztaty żeglarskie w klasie II d Szkoła Podstawowa nr 25 w Olsztynie, wychowawczyni pani Beata Bielska i w klasie II b IX LO z Oddziałami Integracyjnymi wychowawczyni i pani Dorota Bieńkowska. Organizując warsztaty żeglarskie chcieliśmy ukazać terapeutyczną rolę żeglarstwa i umiejętność pokonywania trudności w komunikowaniu się oraz zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania tego sportu. W kolejnym odcinku przedstawimy państwu korzyści płynące z uprawiania tej dyscypliny.
Pani Helena Polakowska współorganizuje wyprawę żeglarską na Przylądek Horn, to najbardziej południowy punkt Ameryki jedno z najbardziej wymagających miejsc dla żeglarzy na całym świecie. Znajduje się na południowym krańcu Ameryki Południowej i stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na oceanie ze względu na silne wiatry, zimne temperatury, góry lodowe i gwałtowne fale. Wyprawa żeglarska na Przylądek Horn to ogromne wyzwanie, które wymaga zaawansowanej wiedzy żeglarskiej, doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Fundacja wspiera żeglarzy oraz jest jednym z jej sponsorów.